Nyheter
Kane Hodder Auctions Memorabilia för stor sak
Skräckfans älskar att samla på minnen från sina favoritfilmer. Om du har deltagit i en skräckkongress är dealerrummen fyllda med repliker, såväl som en och annan originalbit som används i filmen. Men hur kan du faktiskt veta att de är verkliga? Utan ett certifikat kan det vara svårt att säga. Vi har några spännande nyheter att meddela direkt från källan!
Skräckfansen gläds! Kane Hodder från Fredag 13th berömmelse, meddelade från Mad Monster i South Carolina att han kommer att auktionera ut hela sminkplagget han bar på kongressen för fotooperationer! Det är en vacker återgivning av den ökända pjäsen som bars på 1988-talet Fredag 13th Del 7: Det nya blodet gjord av samma artist som gjorde originalet samt regisserade del 7, John Carl Buechler. Detta är ett unikt minnesföremål som skulle göra alla skräckfans stolta! För att vara tydlig är detta en protesbit, inte en mask, så du kommer inte att kunna bära den själv eftersom den gjordes och applicerades för att passa Hodders huvud.
Buechler är en veteran inom specialeffektbranschen, och du har sett hans verk i många av de filmer som har gjort genren till vad den är idag, som t.ex. Terror på Elm Street 4: The Dream Mästaren och Halloween 4: Michael Myers återkomst. För att lägga till körsbäret på toppen är pjäsen signerad av både Hodder och Buechler!
Det viktigaste är att intäkterna från försäljningen går till Bothin Burn Center i San Francisco. Det här är sjukhuset där Kane behandlades för omfattande brännskador han fick när han började som ung stuntman innan hans hit Hollywood. Om du har läst Kanes biografi Unmasked: The True Life Story of the World's Most Prolific Cinematic Killer, det här är inte sjukhuset som misslyckades med hans ursprungliga behandling. Bothin Burn Center är sjukhuset där han äntligen fick den professionella behandling som hans brännskador krävde. Så var säker, dina pengar kommer att gå till ett bra ändamål!
För närvarande har protesen fått 21 bud på ebay och går för närvarande på $1,000.00 14. Men du kan vara säker på att siffran kommer att gå upp! Buden slutar den 2017 april 9 kl 32:XNUMX så räkna dina slantar och håll ett öga på ebay sida här!
Lyssna på "Eye On Horror Podcast"
Nyheter
A24 skapar ny actionthriller "Onslaught" från "The Guest" & "You're Next" Duo
Det är alltid trevligt att se en återförening i skräckvärlden. Efter ett konkurrensutsatt budkrig, A24 har säkrat rättigheterna till den nya actionthrillerfilmen angrepp. Adam Wingard (Godzilla mot Kong) kommer att regissera filmen. Han kommer att få sällskap av sin mångåriga kreativa partner Simon Barret (Du är nästa) som manusförfattare.
För de omedvetna, Wingard och Barret gjort sig ett namn när de arbetade tillsammans på filmer som t.ex Du är nästa och Guest. De två kreativa är kortbärande skräckkungligheter. Paret har arbetat på filmer som t.ex V / H / S, Blair Witch, Dödets ABCoch Ett hemskt sätt att dö.
En exklusiv Artikeln av ut Deadline ger oss den begränsade information vi har om ämnet. Även om vi inte har så mycket att gå på, Deadline erbjuder följande information.
"Intrigsdetaljer hålls hemliga men filmen är i samma stil som Wingard och Barretts kultklassiker som Guest och Du är nästa. Lyrical Media och A24 kommer att samfinansiera. A24 kommer att hantera världsomspännande släpp. Huvudfotograferingen börjar hösten 2024.”
A24 kommer att producera filmen vid sidan av Aaron Ryder och Andrew Swett för Ryder bild Företag, Alexander Black för Lyriska medier, Wingard och Jeremy Platt för Breakaway Civilisationoch Simon Barret.
Det är all information vi har just nu. Se till att komma tillbaka här för fler nyheter och uppdateringar.
Nyheter
Regissören Louis Leterrier skapar ny sci-fi-skräckfilm "11817"
I enlighet med en Artikeln från Deadline, Louis Leterrier (Mörkkristallet: Ålder av motstånd) är på väg att skaka om saker med sin nya sci-fi-skräckfilm 11817. Leterrier är inställd på att producera och regissera den nya filmen. 11817 är skriven av det härliga Mathew Robinson (Uppfinningen av lögn).
Rocket Science kommer att ta filmen till Cannes på jakt efter en köpare. Även om vi inte vet mycket om hur filmen ser ut, Deadline erbjuder följande sammanfattning av handlingen.
"Filmen ser hur oförklarliga krafter fångar en familj på fyra i deras hus på obestämd tid. När både modern lyx och livsviktiga saker börjar ta slut, måste familjen lära sig att vara påhittig för att överleva och överlista vem - eller vad - som håller dem fångade..."
”Att regissera projekt där publiken kommer bakom karaktärerna har alltid varit mitt fokus. Hur komplexa, bristfälliga, heroiska än så, vi identifierar oss med dem när vi lever genom deras resa, säger Leterrier. "Det är det som gör mig upphetsad 11817s helt ursprungliga koncept och familjen i hjärtat av vår berättelse. Det här är en upplevelse som filmpubliken inte kommer att glömma.”
Leterrier har gjort sig ett namn tidigare för att ha arbetat med älskade franchising. Hans portfölj innehåller juveler som t.ex Nu ser du mig, The Incredible Hulk, Clash of the Titansoch Transporter. Han är för närvarande kopplad till att skapa finalen Snabb och rasande filma. Det ska dock bli intressant att se vad Leterrier kan göra med lite mörkare ämnesmaterial.
Det är all information vi har för dig just nu. Som alltid, se till att komma tillbaka här för fler nyheter och uppdateringar.
listor
Ny på Netflix (USA) den här månaden [maj 2024]
Ytterligare en månad betyder fräsch tillägg till Netflix. Även om det inte finns många nya skräcktitlar den här månaden, finns det fortfarande några anmärkningsvärda filmer väl värda din tid. Du kan till exempel titta Karen Black försök att landa ett 747 jetplan Airport 1979, eller Casper Van Dien döda jätteinsekter i Paul Verhoevens jävla sci-fi opus Starship Troopers.
Vi ser fram emot att Jennifer Lopez Sci-fi actionfilm Atlas. Men låt oss veta vad du ska titta på. Och om vi har missat något, skriv det i kommentarerna.
Maj 1:
Flygplats
En snöstorm, en bomb och en fripassagerare hjälper till att skapa den perfekta stormen för chefen för en flygplats i Mellanvästern och en pilot med ett rörigt privatliv.
Flygplats '75
När en Boeing 747 förlorar sina piloter i en luftkollision måste en medlem av kabinpersonalen ta kontrollen med radiohjälp från en flyglärare.
Flygplats '77
En lyxig 747 fullpackad med VIPs och ovärderlig konst åker ner i Bermudatriangeln efter att ha blivit kapad av tjuvar - och tiden för en räddning är snart slut.
Jumanji
Två syskon upptäcker ett förtrollat brädspel som öppnar en dörr till en magisk värld - och släpper omedvetet en man som varit instängd i flera år.
Hellboy
En halv-demon paranormal utredare ifrågasätter hans försvar av människor när en styckad trollkvinna återförenas med de levande för att utbryta brutal hämnd.
Starship Troopers
När eldspottande, hjärnsugande insekter attackerar jorden och utplånar Buenos Aires, beger sig en infanterienhet till utomjordingarnas planet för en uppgörelse.
Maj 9
Bodkins
En trasig besättning av podcasters ger sig ut för att undersöka mystiska försvinnanden från decennier tidigare i en charmig irländsk stad med mörka, fruktansvärda hemligheter.
Maj 15
Mördaren av kryddnejlika
En tonårings perfekta familj slits isär när han upptäcker oroande bevis på en seriemördare nära hemmet.
Maj 16
Uppgradera
Efter att ett våldsamt rån gör honom förlamad, får en man ett datorchipsimplantat som gör att han kan kontrollera sin kropp – och hämnas.
Monster
Efter att ha blivit bortförd och förd till ett öde hus ger sig en flicka ut för att rädda sin vän och fly från deras illvilliga kidnappare.
Maj 24
Atlas
En briljant antiterroranalytiker med en djup misstro mot AI upptäcker att det kan vara hennes enda hopp när ett uppdrag att fånga en avhoppad robot går snett.
Jurassic World: Kaosteori
Camp Cretaceous-gänget går samman för att reda ut ett mysterium när de upptäcker en global konspiration som innebär fara för dinosaurierna – och för dem själva.
Filmer6 dagar sedan
"Evil Dead" filmfranchise får TVÅ nya omgångar
Nyheter7 dagar sedan
Jake Gyllenhaals thrillerserie "Presumed Innocent" får tidigt släppdatum
Filmer4 dagar sedan
"Late Night With the Devil" bringar elden till streaming
Filmer6 dagar sedan
Fede Alvarez retar "Alien: Romulus" med RC Facehugger
Filmer6 dagar sedan
"Invisible Man 2" är "närmare än vad den någonsin har varit" att hända
Nyheter2 dagar sedan
Netflix släpper första BTS-filmen "Fear Street: Prom Queen".
Filmer4 dagar sedan
Kommer "Scream VII" att fokusera på familjen Prescott, barn?
Nyheter3 dagar sedan
"Happy Death Day 3" behöver bara grönt ljus från studion
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera Logga in